Ulla von Weissenberg: Vieraileva solisti
16 syyskuun @ 17:00 – 18:00

Syyskuussa 2025 esikoisromaaninsa Vieraileva solisti julkaissut kirjailija Ulla von Weissenberg saapuu kirjailijavierailulle Hangon kirjastoon keskiviikkona 16.9.2026 klo 17–18. Weissenbergiä haastattelee kulttuurituottaja AMK Anna Huhtikangas.
Vieraileva solisti on romaani vaaralliset mittasuhteet saavasta kunnianhimosta, perhesuhteista ja sukupolvien yli siirtyvästä yrityksestä korjata itsetunnon syviä ongelmia.
Pianistihaaveissaan pettynyt Eeva tunnistaa pienessä Annikassa lupaavia taipumuksia. Annika aloittaa pianonsoitonopiskelun lahjakkaiden lasten ryhmässä, ja on selvää, että niin äidille kuin tyttärellekin kelpaa vain täydellinen.
Eeva elää Annikan soiton kautta, toisinaan raja itsen ja tyttären väliltä katoaa. Oman epäonnistumisen aiheuttamat tunteet siirtyvät ruumiin kannettaviksi. Vieressä pikkusisko Laura oppii ennakoimaan perheenjäsenten arvaamattomia mielenliikkeitä ja haaveilee elämästä mahdollisimman kaukana kotoa.
Ulla von Weissenberg työskentelee psykoanalyyttisenä psykoterapeuttina. Hän on opiskellut kirjoittamista Kriittisessä Korkeakoulussa.
Tapahtuma striimataan kirjaston Youtube-kanavalla:
https://www.youtube.com/@hangonkaupunginkirjasto/streams
Kirjamyynti
*******
Författaren Ulla von Weissenberg, som i september 2025 gav ut sin debutroman Vieraileva solisti, besöker Hangö bibliotek onsdagen den 16 september 2026 kl. 17–18. Weissenberg intervjuas av kulturproducent (YH) Anna Huhtikangas.
Evenemanget är på finska.