Pornaisten kansallispukutuuletus 2026
4 elokuun @ 17:00 – 19:00

Pornaisissa tuuletetaan kansallispukuja tiistaina 4.8.2026 klo 17.00 alkaen kunnankirjastolla (Kirkkotie 174, 07170 Pornainen)
Kansallispukutuuletus Pornaisissa juhlistaa kansallispuvun syntymäpäivää
Helmat liehuvat ja iloinen puheensorina raikaa Pornaisissa, kun kansallispukuja tuuletetaan Pornaisten kunnankirjastolla ti 4.8. klo 17.00. Tuuletuksen aluksi Silkkiä ja säihkettä -näyttelyn avajaiset ja luento kirjaston Pellavasalissa, jonka jälkeen pukujen esittelyä vapaamuotoisesti.
Kirjaston Pellavasalissa on esillä kansallispukuaiheinen näyttely koko elokuun ajan. Näyttely on avoinna kirjaston aukioloaikojen mukaisesti.
Tänä vuonna tuuletustapahtuma järjestetään Pornaisten kunnankirjaston Pellavasalissa 17.00-17.40 ja piknikin merkeissä vapaamuotoisesti pihalla tai sateen sattuessa kirjastossa sisällä.
Kansallispukutuuletukseen ovat tervetulleita kaikki puvuista kiinnostuneet. Voit pukeutua muinaispukuun, kansanpukuun, kansallispukuun tai niiden osiin tai tulla vain ihailemaan pukuja. Pukuja tuuletetaan rennosti piknikin ja yhdessäolon merkeissä, ja kaikki ovat tervetulleita eväidensä kanssa levittämään oman vilttinsä tai retkipöytänsä kirjaston nurmikolle. Illan alkupuolella pidämme pukujen esittelykierroksen, jossa jokainen pääsee esittelemään oman pukunsa ja kertomaan halutessaan sen tarinan.
Elokuun viidettä päivää juhlitaan kansallispuvun syntymäpäivänä. Silloin on kokoonnuttu tuulettamaan eli viettämään aikaa puvut päällä jo vuodesta 2010 lähtien. Ensimmäinen kansallispukutuuletus pidettiin Imatralla, ja käytäntö on siitä laajentunut ympäri Suomea. Julkisesti ilmoitettuja tuuletuksia on viime aikoina järjestetty noin 70 kappaletta vuosittain, Pornainen yhtenä niistä. Kansallispuvun syntymäpäivä juontaa juurensa ajankohtaan 5.8.1885, jolloin keisari Aleksanteri III ja keisarinna Maria Feodorovna olivat vierailulla Lappeenrannassa. Suomen naisten lahjana keisarinnalle annettiin soutuvene Suomen omaleimaisuuden ilmentäjänä. Veneen souti juhlapaikalle kahdeksan neitoa kansallispuvuissa, perää piti rouva Jääsken puvussa. Soutajien puvut edustivat Suomen eri säätyjä ja maakuntia. Hallitsijaparia oli vastassa rannalla yli satahenkinen kansallispukuinen joukko. Tämä oli ensimmäinen suurimittainen kansallispukujen julkinen esiintyminen ja siitä alkoi kansallispukuharrastuksen kukoistus. Sitä voidaan siis pitää kansallispuvun syntymäpäivänä.
Tervetuloa mukaan kansallispuvussa tai sen osissa – tai puku vaikka henkarissa.
(Tapahtuman kuva on vuoden 2025 tuuletuksesta.)