Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

Kansallispuku 140 vuotta – tuuletus, luento ja piknik

5 elokuun @ 17:00 19:00

Suomalainen kansallispuku täyttää tänä vuonna 140 vuotta!

Pornaisissa tuuletetaan kansallispukuja ti 5.8.2025 klo 17.00 alkaen kunnankirjaston edessä (Kirkkotie 174, 07170 Pornainen) nurmikkopiknikin merkeissä. Sateen sattuessa sisällä kirjastossa.

Ohjelma:

klo 17-17.45 Tuulia Taipale: Kansallispuvun pukemisnäytös

Miten kansallispuvun sukat pysyvät ylhäällä? Millainen kampaus pitäisi olla ja miten päähine kiinnitetään? Tarvitaanko alushametta?

Kurkistamme kansallispuvun päällimmäisten kerrosten alle ja perehdymme sen pukemisen nikseihin, suosituksiin ja perinnetietoon nykypäivän tutkimusten ja tiedon valossa. Pääsemme näkemään eri kansallispukuihin pukeutumisen käytännössä ja vertailemaan niiden yksityiskohtia. Mahdollisuus kysyä myös omia kysymyksiä.

Näytöksen jälkeen jatkamme yhdessä kansallispukuisella piknikillä kirjaston nurmikolla tai sateen sattuessa sisällä kirjastossa. Tervetuloa mukaan näytökseen, piknikille tai molempiin kansallispuvussa tai sen osissa – tai puku vaikka henkarissa. Omat viltit ja piknik-eväät mukaan.”

(Tapahtuman kuva on vuoden 2024 tuuletuksesta.)

Pornaisten kirjasto

Pornaisten kirjasto – Borgnäs bibliotek

Kirkkotie 174
Pornainen, 07170 Suomi
040 1745 060
Näytä Tapahtumapaikka WWW-sivusto