Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

Kansallisteatterin Kiertuenäyttämö, musiikkiesitys: Villisielu – sello & laulu 18-18.30

31 maaliskuun @ 18:00 18:30

Kansallisteatterin kiertuenäyttämö vierailee Pornaisissa! Villisielu on herkkä ja vilpitön musiikkiesitys, jossa yhdistyvät espanjan ja suomenkieliset laulut sekä sellon soitto, liike ja perkussiot. 

Urugualais-espanjalainen näyttelijä-muusikko Lucia Trentini ja suomalainen muusikko-säveltäjä Iiris Tarnanen esittävät kansanlauluja kotimaistaan sekä itse säveltämiään kappaleita. Musiikin kautta he kertovat tarinoita sisäisestä tulesta, jonka liekkiä on ehkä mahdoton kontrolloida. 

Villisielu kestää n. 30 minuuttia. Lopuksi esiintyjät jäävät mielellään keskustelemaan yleisön kanssa esityksen herättämistä tuntemuksista. 

Vapaa pääsy, tervetuloa!

Esiintyjät

Kansallisteatterin henkilöt & vierailijat

Iiris Tarnanen

Iiris Tarnanen työskentelee muusikkona, säveltäjänä ja pedagogina Kansallisteatterin UbuVersum-esitysprojektissa. Hän on työskennellyt teatterin ja musiikin parissa aiemmin mm. Yleisradion ja Kansallisteatterin radiodokumenttisarjassa Vankilataidetta, Kiertuenäyttämön Odottamisesta-esityksessä sekä Musiikkiteatteri Kapsäkin lasten ja nuorten musiikinopettajana ja säveltäjänä. Iiris on työskennellyt freelancesellistinä ja -laulajana monipuolisesti mm. klassisen musiikin, popin, maailmanmusiikin, elokuvamusiikin ja lastenmusiikin kentällä, ja julkaissut myös omaa musiikkia. Iiris on valmistunut musiikin maisteriksi Sibelius-Akatemian Global Music -linjalta sekä musiikkipedagogiksi Metropolia Ammattikorkeakoulusta. 

Lucia Trentini

Lucia Trentini on uruguaylainen näyttelijä, ohjaaja, dramaturgi ja laulaja. 

Pornaisten kirjasto – Borgnäs bibliotek

Kirkkotie 174
Pornainen, 07170 Suomi
040 1745 060
Näytä Tapahtumapaikka WWW-sivusto